Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie intretinere major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie intretinere major

Copilul major este in ultimul an de liceu. Cererea la judecatorie trebuie facuta de copil ? Modelul de cerere din 2010 mai este valabil ? ( am gasit pe forum un model ). Multumesc frumos.
Da , daca e major cererea o faceti in numele lui. Aveti mai jos un model pe care il adaptati daca e cazul.

Subsemnata(ul) …………. domiciliat(a) in …………… in calitate de copil major, chem in judecata si personal la interogatoriu pe tatal meu, paratul …………., domiciliat in localitatea.....str............, nr........., judetul……………., pentru ca, pe baza hotararii ce veti pronunta, sa dispuneti
ACORDAREA PENSIEI DE INTRETINERE
la care a fost obligat(a) prin sentinta civila nr. …….. din …………, pronuntata de judecatoria ……………
De asemenea, cer obligarea sa la plata cheltuielilor de judecata pe care le voi face cu acest proces.
Motivele actiunii:

In fapt, prin hotararea mai sus mentionata paratul a fost obligat sa plateasca lunar suma de ………. lei pensie de intretinere in favoarea mea . Avand in vedere faptul ca m-am nascut la data de ………, in prezent fiind majora, pensia de intretinere mi-a fost achitata personal/prin mandat postal/pana la data de.................... La stabilirea acestei pensii s-au avut in vedere nevoile mele si posibilitatile materiale ale paratului(ei), care se cifrau la un venit mediu net lunar de ………lei. Aceasta situatie de fapt s-a schimbat. Nevoile mele au crescut, acum am implinit 18 ani, si sunt eleva/studenta/ , urmand cursurile de zi ale Liceului/Universitatii/ Facultatii........................si solicit achitarea in continuare a pensiei de intretinere intrucat eu nu realizez niciun fel de venit.

In dovedirea actiunii, inteleg sa ma folosesc de raspunsurile paratului(ei) la interogatoriu, de relatiile pe care va rog sa le cereti de la unitatea ……….. unde paratul(a) este salariat(a), in legatura cu venitul net lunar realizat in ultimele luni.
Depun actiunea in dublu exemplar, copia certificatului meu de nastere, precum si copia sentintei civile nr. …….. din ………., adeverinta de la liceu/facultate, din care rezulta ca urmez cursurile scolare si declaratia pe proprie raspundere ca nu realizez niciun fel de venit.

Data depunerii
…………..
Semnatura,
ContSters429609, utilizator
Multumesc frumos !