Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Indemnizatie crestere copil

Buna seara
Va rog, daca se poate, un pic de ajutor:
Sotia este insarcinata si urmeaza sa nasca in februarie 2018. Urmeaza sa intru eu in concediu crestere copil.
Din ce am citit in lege se specifica urmatrul text: Art. 2. -
"(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, au realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului,"
Eu inteleg ca trebuie sa ai 12 luni lucrate in ultimele 24 de luni, dar nu se precizeaza daca trebuie sa fie consecutive aceste 12 luni.
In cazul meu situatia ar fi urmatoarea:
In perioada ianuarie - august 2016 am avut salariu net de 2200 lei
in prerioada septembrie 2016 - martie 2017 - am avut salariu net de 7000 lei
in perioada aprilie -mai 2017 - am avut salariul net de 1050 lei
in perioada 19 iunie - 07 iunie 2017 am avut salariu de 1600 lei net
Daca de acum inainte nu mai voi fi angajat undeva, cum se face calculul pentru indemnizatia de crestere? Care luni se vor lua in calcul?
Incepand cu luna august 2017 inapoi 12 luni?

Multumesc anticipat
liviubarbu, utilizator
Perioada care se ia in calcul este de 24 de luni, de la luna nasterii copilului. Daca este nascut in februarie 2018, prima luna de calcul va fi februarie 2018, a doua ,ianuarie 2018, apoi, decembrie, noembrie, octombrie, etc, pana la completarea a 12 luni de venituri.
In momentul de fata nu mai sunt angajat. Daca nu ma voi mai angaja pana la nasterea copilului, calculul se face de la ultima luna in care am avut venituri din salarii?
La fractii de luna(01-07 august) cum se calculeaza? Luna intreaga? sau se iau din luna anterioara zilele necesare pentru a intregi luna de calcul?
Repet ! Calculul se face de la luna nasterii copilului, indiferent ca ati lucrat sau nu. Pana la nasterea copilului va puteti angaja.
Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG nr. 111/2010

art.4
.......
(4) Constituirea perioadei prevăzute la art. 2 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă se stabileşte, după cum urmează:
a) din 12 luni consecutive, în cazul în care în această perioadă se realizează fără întrerupere venituri supuse impozitului şi/sau se înregistrează una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă;

b) din 12 luni succesive, în care sunt îndeplinite condiţiile de acordare, în cazul în care în perioada de 2 ani realizarea veniturilor supuse impozitului şi/sau înregistrarea uneia sau mai multora dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă s-au produs cu întreruperi.

(5) Luna calendaristică în care s-a născut copilul sau în care s-a înregistrat una dintre situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2) din ordonanţa de urgenţă, indiferent de ziua din această lună în care s-a produs naşterea ori s-a înregistrat situaţia, face parte integrantă din perioada prevăzută la alin. (4).

(6) În cazul în care în luna naşterii copilului persoana îndreptăţită nu a realizat venituri supuse impozitului şi nici nu sa aflat în una sau mai multe din situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă, perioada de calcul al celor 12 luni începe cu ultima lună din cei 2 ani în care aceasta a înregistrat venituri sau s-a aflat în una dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă.
freeelis a scris:

Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG nr. 111/2010

art.4
.......
(4) Constituirea perioadei prevăzute la art. 2 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă se stabileşte, după cum urmează:
a) din 12 luni consecutive, în cazul în care în această perioadă se realizează fără întrerupere venituri supuse impozitului şi/sau se înregistrează una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă;

b) din 12 luni succesive, în care sunt îndeplinite condiţiile de acordare, în cazul în care în perioada de 2 ani realizarea veniturilor supuse impozitului şi/sau înregistrarea uneia sau mai multora dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă s-au produs cu întreruperi.

(5) Luna calendaristică în care s-a născut copilul sau în care s-a înregistrat una dintre situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2) din ordonanţa de urgenţă, indiferent de ziua din această lună în care s-a produs naşterea ori s-a înregistrat situaţia, face parte integrantă din perioada prevăzută la alin. (4).

(6) În cazul în care în luna naşterii copilului persoana îndreptăţită nu a realizat venituri supuse impozitului şi nici nu sa aflat în una sau mai multe din situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă, perioada de calcul al celor 12 luni începe cu ultima lună din cei 2 ani în care aceasta a înregistrat venituri sau s-a aflat în una dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă.

MULTUMESC.

Asta este raspunsul pe care il asteptam.

Inca o data multumesc.