Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA platit in vama
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA platit in vama

Buna,
societatea la care lucrez a achizitionat un aparat din China, pt.care am platit taxe vamale si tva in vama.cum as putea inreg. in contabilitate avand in vedere ca aceste taxe au fost facturate de firma de curierat din vama?
multumesc
Din cate stiu eu la importuri , TVAul il platiti Dmv pe baza devizului calculat in vama , iar inregistrarea contabila este: 4423 =5121
In ceea ce priveste celalalte taxe sau comisioane , eu am mers pe inregistrarea contabila:628 =401
:luck: