avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA platit in vama
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA platit in vama

Buna,
societatea la care lucrez a achizitionat un aparat din China, pt.care am platit taxe vamale si tva in vama.cum as putea inreg. in contabilitate avand in vedere ca aceste taxe au fost facturate de firma de curierat din vama?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Daniela Vorovenci , Consultant fiscal 11:40, 30 Septembrie 2009
Din cate stiu eu la importuri , TVAul il platiti Dmv pe baza devizului calculat in vama , iar inregistrarea contabila este: 4423 =5121
In ceea ce priveste celalalte taxe sau comisioane , eu am mers pe inregistrarea contabila:628 =401
:luck:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura care contine 4426 din vama OOANA1977 OOANA1977 Buna seara as vrea sa va intreb cum se inreg o facture care contine tva platit in vama si taxe vamale la taxe vamale am optiune de tva 24%, iar la tva 4426 ... (vezi toată discuția)
Inregistrari contabile achizitii china toareanelia toareanelia Achizitionam din China echipamente de joaca , platesc in vama TVA , acest TVA cum va fi inregistrat in contabilitate , cu valoarea platita in vama se poate ... (vezi toată discuția)
Inreg tva import anonim anonim Cum se inreg un import de marfa ? Dar factura de la comsionarul vamal cu TVA aferent importului?
Multumesc! (vezi toată discuția)