Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta la care ma pot pensiona
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta la care ma pot pensiona

Sunt nascut in ianuarie 1966,am un handicap accentuat .Boala a fost diagnosticata in 1982 si am fost scutit de armata in 1984 ca inapt pe timp de pace si apt pe timp de razboi dupa care am fost clasat. Vechimea in munca este de 31 ani si 8 luni.
ContSters436693, utilizator
Va puteti pensiona cu 10 ani inainte de varsta standard de pensionare in conditiile in care ati realizat 2/3 din stagiul complet de cotizare, daca handicapul este preexistent calitatii de asigurat.
Daca handicapul este preexistent calitatii de asigurat va puteti deschide dreturile la pensie de limit de varsta la 55 ani.