Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Buna ziua. Am 43 de ani, handicap grad 3 hemipareza postmeningita, preexistent calitatii de incadrat in munca. Va rog sa-mi spuneti care este varsta la care ma pot pensiona cu stagiul de cotizare complet ( 30 ani) dar la varsta nu pe caz de boala. Multumesc
Geomit71, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Daca sunteti barbat si va incadrati la art.58 lit.c)
-Conditia de varsta este de 65-10=55 de ani
-Conditia de stagiu este de 35 de ani

ART. 58
Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat beneficiaza de reducerea varstelor standard de pensionare prevazute in anexa nr. 5, in functie de gradul de handicap, dupa cum urmeaza:
a) cu 15 ani, in situatia asiguratilor cu handicap grav, daca au realizat, in conditiile handicapului preexistent calitatii de asigurat, cel putin o treime din stagiul complet de cotizare;
b) cu 10 ani, in situatia asiguratilor cu handicap accentuat, daca au realizat, in conditiile handicapului preexistent calitatii de asigurat, cel putin doua treimi din stagiul complet de cotizare;
c) cu 10 ani, in situatia asiguratilor cu handicap mediu, daca au realizat, in conditiile handicapului preexistent calitatii de asigurat, stagiul complet de cotizare.
1971 martie, 18... am 18 ani vechime..
In functie de gradul de handicap pe care il aveti(grav,accentuat,sau mediu)gasiti raspunsul in art.58.
Stagiul complet de cotizare este de 35 de ani.
Din acesta calculati,1/2,1/3 sau 1/1 din 35.
Multumesc mult.