Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Determinarea punctajului mediu anual pentru pensia de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Determinarea punctajului mediu anual pentru pensia de invaliditate in conditiile art 58 din Legea nr. 263/2010

conf Art. 58. — Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare
în condiții de handicap preexistent calității de asigurat
beneficiază de reducerea vârstelor standard de pensionare
prevăzute în anexa nr. 5, în funcție de gradul de handicap, după
cum urmează:
a) cu 15 ani, în situația asiguraților cu handicap grav, dacă au
realizat, în condițiile handicapului preexistent calității de
asigurat, cel puțin o treime din stagiul complet de cotizare;
b) cu 10 ani, în situația asiguraților cu handicap accentuat,
dacă au realizat, în condițiile handicapului preexistent calității
de asigurat, cel puțin două treimi din stagiul complet de cotizare;

pentru pensia de invaliditate punctajul mediu anual realizat de asigurat se determina prin împărțirea numărului de puncte rezultat la stagiul complet de cotizare prevazut de art 58 lit a (11ani si 8 luni) sau la stagiu complet de cotizare, prevăzut în anexa nr. 5 sau, după caz, anexa nr. 6 ( 35 ani)?
La calculul punctajului mediu anual al pensiei de invaliditate se utilizeaza stagiul complet prevazut in anexa 5 sau 6.Diferenta pana la indeplinirea acestei conditii este acoperita prin stagiu potential prevazut la art.98(1).
chiar daca persoana in cauza a realizat acest punctaj in conditiile unui handicap grav preexistent calității de asigurat, pentru care stagiul complet de cotizare este de 11 ani si 8 luni in cazul pensiei la limita de varsta?
Articolul 58 se refera la pensia pentru limita de varsta si nu la pensia de invaliditate.

Art. 95

(2) In situatia persoanelor prevazute la art. 56—59, la stabilirea punctajului mediu anual se iau in considerare stagiile de cotizare complete prevazute la aceste articole.

Asadar stagiul complet in acest caz este:

Art.58

a)o treime din stagiul complet de cotizare;
b)cel putin doua treimi din stagiul complet de cotizare;
c)stagiul complet de cotizare.