avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Angajre presedinte sau vicepresedinte
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Angajre presedinte sau vicepresedinte

Care este temeiul legal entru angajarea unui presedinte sau vicepreseinte la un ONG-de utilitate publica( acreditat) din moment ce nu se regasste in Nomenclatorul clasificarii ocupatiilor din Romania?
Va multumesc!


se pare ca nu vrea nimeni sa-mi de un sfat pe linia asta:)
Ultima modificare: Vineri, 2 Octombrie 2009
caspriac, utilizator
Cel mai recent răspuns: C.A. Tamara Lenz , Avocat 02:36, 11 Octombrie 2009
In COR exista aceste coduri:
114201 - Conducator de asociatii, filiale si organizatii obstesti
114202 - Loctiitor al conducatorului de asociatii, filiale organizatii obstesti
care pot fi folosite pentru angajarea presedintelui sau vicepresedintelui.

Temeiul legal al angajarii il constituie dispozitiile OG nr.26/2000 coroborate cu cele ale Codului Muncii.
Achiesez la cele scrise de freelis 114201 COR si OG 26/2000 modificata care arata faptul ca Presedintele poate fi si alta persoana decat membru fondator .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociatii cristiangrecu cristiangrecu Stiu ca asociatiile pot avea persone remunerate. Aceste persoane pot fi dintre membri asociatiei? Spre exemplu functia de presedinte sau vivepresedinte ocupata ... (vezi toată discuția)
Presedintele unei asociatii altul decat membrul fondator mitrache_v mitrache_v Buna ziua! As dori sa stiu si eu daca atunci cand se infiinteaza o asociatie (ong) presedintele in consiliul director al asociatiei poate fi altul decat ... (vezi toată discuția)
Preşedintele de ong poate fi preşedinte de partid? Toiag Toiag Vă rugăm să ne răspundeţi la întrebare Preşedintele unei organizaţii neguvernamentale (ONG) care nu a fost sponsorizată de la stat, poate fi ... (vezi toată discuția)