Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Angajre presedinte sau vicepresedinte
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Angajre presedinte sau vicepresedinte

Care este temeiul legal entru angajarea unui presedinte sau vicepreseinte la un ONG-de utilitate publica( acreditat) din moment ce nu se regasste in Nomenclatorul clasificarii ocupatiilor din Romania?
Va multumesc!

se pare ca nu vrea nimeni sa-mi de un sfat pe linia asta:)
caspriac, utilizator
In COR exista aceste coduri:
114201 - Conducator de asociatii, filiale si organizatii obstesti
114202 - Loctiitor al conducatorului de asociatii, filiale organizatii obstesti
care pot fi folosite pentru angajarea presedintelui sau vicepresedintelui.

Temeiul legal al angajarii il constituie dispozitiile OG nr.26/2000 coroborate cu cele ale Codului Muncii.
Achiesez la cele scrise de freelis 114201 COR si OG 26/2000 modificata care arata faptul ca Presedintele poate fi si alta persoana decat membru fondator .