avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... radiere masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

radiere masina

Bună ziua, în luna iunie sotul meu a vandut o mașina unui domn, masina nu mai avea itp si rca valabile.A depus la directia fiscala contractul dintre el si domn și acum cand a iesit contractul trebuia sa se întalnească cu el sa ii scrie pe talon ca ii instrainată să ia numerele si sa ii de un exemplar din contract sa o înscrie pe el.Azi l-a sunat pe numitul cumparător si i-a raspuns ca el a vandut mașina mai departe.
Ce facem noi mai departe pentru a radia mașina????#-o#-o#-o
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 17:11, 10 August 2017
ioana2122 a scris:


A depus la directia fiscala contractul dintre el si domn și acum cand a iesit contractul trebuia sa se întalnească cu el sa ii scrie pe talon ca ii instrainată


Ati afirmat initial a depus la directia financiara contractul dintre el si domn
De la momentul depunerii documentului de tranzactionare auto la autoritatea fiscala,aceasta urmeaza sa dispuna radierea de pe rol fiscal a vehiculului
Nu are legatura radierea auto la autoritatea fiscala cu completarea rubricii speciale din talon,
Sunt multe tranzactii auto,in care vanzatorul omite sa completeze rubrica speciala
Ulterior reveniti cand a iesit contractul
Legal la intocmirea contractului de vanzare cumparare trebuie sa fie prezenti atat vanzatorul cat si cumparatorul -care sa semneze personal documentul

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa timbru auto SilvianD SilvianD Buna seara! Am cumparat un auto BMW 320d e46, din 2004, de la verisoara mea, care il cumparase de la firma prietenului ei. Am facut contract de V-C, am lasat ... (vezi toată discuția)
Radiere masina. pavelsorescu pavelsorescu Buna ziua. Am vandut o masia acum 4ani prin contract de vanzare cumparare pe care cumparatorul nu a binevoit sa o inmatriculeze pe numele lui,i-am scris si pe ... (vezi toată discuția)
Vânzare - cumparare auto mihaiclaudiugabriel mihaiclaudiugabriel Am cumpărat o mașină în luna octombrie 2017, dar certificatul fiscal l-am primit in 4 ianuarie 2018 . Intrebarea mea este : Primesc amenda ,daca ma duc sa ... (vezi toată discuția)