Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare complexa in strainatat calatorie
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare complexa in strainatat calatorie

Buna seara ,sunt in urmatoara situatie;pe data de 08.08.2017 am ajuns in Grecia.
pe data de .9.08.2017 in jurul orei 15 am fost sunat din tara deoarece mama a decedat (86de ani,)a doua zi la ora 10 dimneata am plecat acasa, inchiriind o masina din tara (9.08.2017 in jurul orei 17)care a venit pentru noi .Va rog sa imi spuneti daca firma de asigurari imi poate plati despagubire.Va multumesc
Firma care v-a asigurat calatoria sa plateasca asigurare pt decesul mamei dvs.?
Buna seara.Poate nu m-am exprimatcorect.
Vreau sa stiu daca pot recupera o parte suma pe care am platit-o pentru autoturismul inchiriat in Romania pentru a putea veni din Grecia la inmormantarea mamei mele si o parte din banii platiti pentru cazare avand in vedre ca am dormit 2 nopti din 6 la vila din Grecia
Depinde ce asigurare de calatorie aveti, si la ce companie de asigurari.Cititi cu mare atentie acoperirile si clauzele.
Buna seara.Am politade asigurare complexa pentru calatorii in stainatate de la German Romanian Assurance S.A. insa pe polita nu sunt scrise acoperirea si clauzele Nu stiu ce sa fac.Multumesc
Doamna, imi pare tare rau ca nu va putem ajuta, va dati seama ca noi nu avem de unde sa stim ce clauze contine contractul semnat de dvs. Cel mai probabil ca nu cuprinde si riscul de deces al unui parinte pe durata sejurului (acesta fiind evenimentul "asigurat", dupa cum inteleg eu).