avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare complexa in strainatat calatorie
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare complexa in strainatat calatorie

Buna seara ,sunt in urmatoara situatie;pe data de 08.08.2017 am ajuns in Grecia.
pe data de .9.08.2017 in jurul orei 15 am fost sunat din tara deoarece mama a decedat (86de ani,)a doua zi la ora 10 dimneata am plecat acasa, inchiriind o masina din tara (9.08.2017 in jurul orei 17)care a venit pentru noi .Va rog sa imi spuneti daca firma de asigurari imi poate plati despagubire.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: emil6702 , utilizator 00:03, 31 August 2017
Firma care v-a asigurat calatoria sa plateasca asigurare pt decesul mamei dvs.?
Buna seara.Poate nu m-am exprimatcorect.
Vreau sa stiu daca pot recupera o parte suma pe care am platit-o pentru autoturismul inchiriat in Romania pentru a putea veni din Grecia la inmormantarea mamei mele si o parte din banii platiti pentru cazare avand in vedre ca am dormit 2 nopti din 6 la vila din Grecia
Depinde ce asigurare de calatorie aveti, si la ce companie de asigurari.Cititi cu mare atentie acoperirile si clauzele.
Buna seara.Am politade asigurare complexa pentru calatorii in stainatate de la German Romanian Assurance S.A. insa pe polita nu sunt scrise acoperirea si clauzele Nu stiu ce sa fac.Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doamna, imi pare tare rau ca nu va putem ajuta, va dati seama ca noi nu avem de unde sa stim ce clauze contine contractul semnat de dvs. Cel mai probabil ca nu cuprinde si riscul de deces al unui parinte pe durata sejurului (acesta fiind evenimentul "asigurat", dupa cum inteleg eu).

Alte discuții în legătură

Care sunt pasi de urmat luciano39ok2007 luciano39ok2007 care sunt pasi de urmat in situatia in care a fost anulat zborul ,cine trebuie sa acorde despagubiri pentru intarzierea,si reprogramarea zborului ,cu 3 ... (vezi toată discuția)
Lamurire blondutza-mada blondutza-mada Sunt o fata de 16 ani , locuiesc cu mama, mama e divortata, iar tata este plecat America. Prin divortul parintilor mei am ramas incredintata mamei. As dori sa ... (vezi toată discuția)
Asigurare complexa prima casa lacridora77 lacridora77 Buna ziua, Sunt posesoarea unui credit Prima Casa, am cateva nelamuriri legate de Asigurarea Complexa incheiata o data cu acordarea creditului: - in caz de ... (vezi toată discuția)