Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita - contract de credit cu buletinul
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita - contract de credit cu buletinul

in speta, debitorul a incheiat un contract de credit cu buletinul in 2005 pentru suma de 8.000 lei, din care a achitat vreo doua rate, dupa care si-a insusit banii si nu a mai platit nici rate nici dobanzi pana in prezent.
acum banca a imputernicit o societate de recuperare credite pentru a obtine si aceste sume care in prezent se ridica la aprox 12.500 lei plus penalitati de intarziere.
ce se poate face in aceasta situatie, intrucat debitorul este amenintat cu executarea silita asupra bunurilor sale mobile si imobile?
se poate incerca o intelegere cu societatea de recuperare in vederea esalonarii creditului restant pe mai multe luni?#-o
In principiu, se poate negocia si depinde de creditor daca accepta sau nu. Insa, o contestatie la executare ar fi mai potrivita, pentru stabilirea corecta a sumei ramase de plata si scaderea ratelor care deja s-au prescris.
1. Dreptul la executare s-a prescris?
2. Se poate ajunge la o intelegere, insa e putin probabil a fi acceptata, e mai sigura si mai rapida executarea silita.
3. Poate va intelegeti pt. o poprire din salariu care sa acopere esalonarea
Degeaba contesta suma, oricum se va ajunge la executare, important este sa se inteleaga la o esalonare, lucru putin probabil.