Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retrocedari terenuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retrocedari terenuri

Buna ziua,

ce poate sa faca o persoana ce detine o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila (din anul 2010) prin care o Primarie (TM) este obligata sa puna in posesie si sa elibereze titlul de proprietate asupra unui teren intravilan (in municipiu ,zona 1), teren care sa fie echivalent valoric cu cel detinut inainte de confiscare, dar aceea Primarie afirma ca nu are teren intravilan (TM) si poate sa ofere doar echivalent ca SUPRAFATA in alte localitati (sate) de pe teritoriul judetului TM. Desi acestia stiu ca 1 mp. in zona 1 intravilan Timisoara nu are aceeasi valoare cu 1 mp.in cine stie ce sat pierdut pe raza judetului.

Cu stima
Liviu
Daca face dovada ca nu are teren intravilan trebie sa acceptati solutia Primariei.
Buna ziua,
trebuie sa accept un teren echivalent ca suprafata chiar daca in sentinta se specifica clar ca primaria trebuie sa puna in posesie un teren echivalent VALORIC cu cel detinut ?
Ce alte optiuni as avea (ex. despagubire in bani ) daca nu accept un teren intravilan de aceeasi suprafata (cu cel detinut in Timisoara) intr-un sat la marginea judetului ?
Cu stima
Liviu