Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune sait anunturi Italia
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune sait anunturi Italia

Buna ziua,
Acum trei saptamani am gasit pe un sait de anunturi din Italia un echipmanet electronic dorit de mine. Dupa mai multe conversatii despre echipament pe e-mail cu ofertantul, am decis sa-i platesc prin tranfer bancar online suma de bani ceruta in contul specificat de el (include Nume, Adresa, etc...). Vanzatorul a spus ca va livra pacheul prin curier rapid (gen DHL, UPS...). In email a specificat ca a fost livrat pe data de 27-Iulie-2017. Pachetul nu a fost primit (probabil nici trimis), iar vanzatorul nu mai raspunde la emailuri. Cum ar trebui sa procedez pentru a imi recupera prejudiciul? Unde pot face plangere pentru inselaciune?
Plata ati facut-o prin virament bancar catre o banca, avand codul IBAN, sau ati platit online introducand datele cardului pe un site ?
In primul rand mergeti si depuneti o plangere penala la care atasati toate inscrisurile pe care le puteti obtine: extras bancar, mesajele schimbate cu vanzatorul, emailul de confirmare a platii sau achizitie a bunului, etc
AvTudor_com, utilizator
Va fi foarte greu de rezolvat ceva daca persoana se afla in Italia.
Dar daca v-a inselat nu aveti ce face, va trebui sa depuneti o plangere penala.
Multumesc pentru raspuns. Plata s-a efectuat prin virament bancar (catre IBAN, Nume, Adresa...). Plangearea penala unde trebuie sa o fac? La noi in tara? La politie? (este pentru prima ora cand ma lovesc de acest lucru). Am pastrat toate emailurile, confirmarile tranzactiei.
flancfuster, utilizator
La politie la noi in tara.
Trebuie facute cercetari.
Vedeti ca e posibil sa nu vrea sa va primeasca plangerea daca nu aveti dovezi clare ca este inselaciune.
Ce cetatenie are cel care v-a inselat?
Dupa nume pare italian. Toata comunicarea s-a facut in limba engleza. O accepta Politia?