avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... constatare recidiva infractiune cu amenda
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

constatare recidiva infractiune cu amenda

Buna ziua,
Infractiune de 1-3 luni inchisoare sau amenda.
Faza: trmitere in judecata inculpat, prin rechizitoriu
Asteptari sentinta: 100zile amenda x 30 lei, respectiv 100 zile de munca in folosul comunitatii

Intrebari:
1.in acest caz mai exista acea perioada de proba de 2-4 ani?
2. daca se achita amenda, inculpatul e reabiltat de drept
3. daca inculpatul continua aceeasi infractiune dupa achitarea amenzii, se poate ajunge la aceeasi solutie sau exista temei prin care i se poate da 1-3 luni cu executare?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:31, 19 August 2017
asaofi a scris:


Ptr o condamnare cu suspendare, lucrurile sunt clare.




Eu nu am zis ca lucrurile sunt clare.

Se poate aplica institutia renuntarii la aplicarea pedepsei.
La asta nu v-ati gandit.
O puteti lua ca tema...

Ceea ce mie imi pare clar este ca nu va ajunge dupa gratii dar ce solutie va pronunta instanta este greu de spus.

Cu recidiva se subintelegea si nu avea sens ca sa va raspund...dar nu prea ati fost atent...
V-am raspuns fara sa va dati seama.

Nu cunosc dosarul dar este posibil si sa se pronunte si o solutie de achitare.
La un proces se pot intampla multe lucruri...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitarea după condamnarea cu supraveghere Valentin1605 Valentin1605 Buna ziua, In data de 28.10.2014 am fost condamnat la o pedeapsa de 1 an închisoare cu suspendare si 2 ani perioada de proba; întrebarea este când ... (vezi toată discuția)
Reabilitare de drept sau judecatoasca? dani_nastase dani_nastase Buna seara.In data de 22.09.2015 am fost condamnata definitiv la 2 ani de inchisoare cu suspendare, termenul de incercare de 3 ani. As vrea sa stiu data la ... (vezi toată discuția)
Pot cere reabilitarea prin instanta dupa curgerea termenului de incercare ghita186 ghita186 As vrea sa-mi fac reabilitarea dupa ce trece termenul de incercare sa nu mai astept 3ani pentru reabilitare de drept .Pot introduce o actiune in instanta? ... (vezi toată discuția)