Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Cei de la Casa de Pensii nu vor sa-mi asimileze anii de studiu universitar la pensia mea de urmasi, conf. art.49 al.1 si art.51 din leg. 263/2010. Tot Casa de pensii nu vrea sa-mi revizuiasca pensia in baza Ordinului semnat in luna ianuarie 2017, de min. Iordache cu retroactivitate din octombrie 2016. Toti magistratii pensionari si urmasii lor au primit deciziile si pensia marita, numai eu nu. Am sesizat CNPP-ul dar nu am primit nici un raspuns de aproape doua luni. Pot sa fac actiune direct in instanta, sau trebuie sa sesizez Comisia Centrala de Contestatii? Multumesc.
Daca nu doriti sa dati detalii, descurcati-va cum doriti.
La Comisia Centrala de Contestatii se poate contesta in termen de 30 de zile doar decizia de pensie.
Daca nu primiti raspuns, va puteti adresa instantei de contencios administrativ.
Nu cunosc toate detaliile, va comunic numai ce stiu. Stagiul complet de cotizare este de 35 de ani de magistratura, dar pe o decizie din 2004 vechimea este de 40 de ani, dupa depunerea adeverintei de la facultate cu cei 5 ani univers. facuti la zi. Pe un talon din 2004 am gasit nr. pct. 1,29017, iar pe un talon din 08.2005 exista si o pensie supl. de 75 lei (in dec. 2005 a decedat). Eu ca sotie suprav. (n. 03.12.1952) cu pensie de urmasi am un punctaj de o,50922 dar pe nicio decizie nu este trecuta vechimea sustinatorului. Stiu ca nu mai sunt trecuti si anii de facultate pt. ca la fiecare majorare MJ imi trimite si mie o copie a adeverintei pe care ei o trimit la CPMB. Din suma trecuta pe adeverinta CPS 1 imi calculeaza 50% din 90% din cuantumul trimis de MJ si nu calculeaza si adauga si anii de studiu. Nu stiu ce date va mai pot da, cam atat stiu pt. ca CPMB nu imi da nicio relatie. Din anexele 7 si 8 nu am inteles nimic. Multumesc mult dl. Carp ca vreti sa ma ajutati .
Stagiul complet (35) nu este obligatoriu sa fie egal cu stagiul total (40) de cotizare
Fiecare are importanta lui.
Ce punctaj mediu anual este trecut pe cuponul din luna( august)08/2005 ?
Ce total stagiu de cotizare a avut la deschiderea drepturilor ?
Din ce se compune acesta ?
Stagiul total de cotizare este de 35 de ani de magistratura, vechime dupa care s-a deschis si calculat pensia de catre CPMB. Cred ca 40 de ani este trecut pe decizie, 35 ani+5 ani facultatea, dar ce 5 ani nu s-au asimilat niciodata. Singurul talon al sotului meu, pe care este trecut punctajul este iulie 2004. In 2005 nici un talon nu are trecut nr. pct., dar in octombrie 2005 pe talon este trecuta si 0 pens. suplimentara de 75 lei, nu stiu ce reprezinta, fiind si singurul talon cu suplimentara. Talonul din oct. 2005 este ultimul pe care il am si nu este trecut nici un punctaj. In dec. 2005 a decedat si in iunie 2006 eu am optat pentru pensia de urmasi.