Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale transformare srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

transformare srl

Buna ziua,
as dori sa transform un srl care are aproximativ 2 ani vechime si nici un fel de venit in momentul asta intr-un alt gen de societate care sa nu fie platitoare de impozit forfetar. Se poate ?!?
Multumesc.
Nu se poate! Dar puteti sa va suspendati activitatea si sa declarati acest lucru la ORC.B-)
Puteti solicita suspendarea activitatii timp de 3 ani sau dizolvarea si lichidarea societatii.

av. Ana Florea
Mai aveti varianta cesionarii partilor sociale si cooptarea in firma a unui alt asociat. Dumneavoastra va retrageti si va puteti infinta un PFA. Pentru PFA trebuie sa aveti insa calificare in domeniul in care veti lucra si numarul activitatilor este restrans spre deosebire de SRL.