Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vânzare-cumpărare cu clauza de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vânzare-cumpărare cu clauza de întreținere înainte de dezbaterea succesiunii

buna ziua. as dori sa stiu daca se poate face un contract de vanzare cumpărare cu clauza de întreținere fara a se fi facut succesiunea de după ce a murit soacra.
Admin, administrator
Nu.
Pentru ca nu exista acte de proprietate care să stea la baza vânzării.
Trebuie dezbătută succesiunea, obținut certificat de moștenitor, intabulare dreptul de proprietate și abia ulterior încheiată vânzarea.
Însă tin sa mentionez ca nu se mai încheie contracte de vânzare cumpărare cu clauza de întreținere.
Ori e vânzare ori e întreținere.
Oricum, aveti timp suficient să vă hotărâți.
Si inainte era la fel, doar ca nu reiesea direct din legislatie, trebuia coroborate articolele.
In privinta intrebarii, eu nu sunt sigura ca am inteles ce mostenire si cine sa incheie ce vanzare...
este vorba despre faptul că socrul meu vrea să ne faca nouă contract de vânzare cumpărare cu clauza de întreținere. succesiunea după moartea soacrei mele nu este făcută. sotul meu mai are patru frati dintre care doar unu sta cu noi , nefiiind însurat, iar acum este plecat in germania. noi avem grijă de socru, el având 75 de ani si neputându-se îngriji singur. ceilalți frati ai sotului meu au casa lor, iar ei nu sunt deacord sa stam noi in casa părintească.
Pai socrul nu va poate face nici un act, pentru ca locuinta nu ii apartine in totalitate.
Fiind dobandita in timpul casatoriei, jumatate este a socrului, jumatate este a soacrei.
De aceea, trebuie dezbatuta succesiunea dupa soacra dvs.
Iar pe jumatatea soacrei, mostenitori sunt socrul cu o cota de 1/4 si copiii cu o cota de 3/4.
Asadar, fara dezbaterea mostenirii nu puteti face nimic.
Va repet: nu exista contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere. Vorbim despre obligatii si prestatii diferite. Vanzarea e una, intretinerea e alta.
Ori inchietai contract de vaznare cumparare simplu, clasic, fara nici o clauza, ii dati bani socrului, el va vinde si la revedere.
Ori incheiati un contract de intretinere, care presupune ca nu achitati bani, dar in schimbul locuintei ii asigurati intretinere si ingrijire efectiva (hrana, imbracaminte/incaltaminte/medicamente etc)
ok . va multumesc frumos!