Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Termen retragere contract incheiat la distanta
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Termen retragere contract incheiat la distanta

buna seara!
doresc sa aflu care este termenul legal de retragere dintr-un contract incheiat cu un profesionist (orange romania).
am gasit diverse informatii care se bat cap in cap: 14 zile (calendaristice) sau 14 zile lucratoare?
Calendaristice! Nu se ia in calcul prima si ultima zi. Daca ultima zi este nelucratoare , expira in prima zi lucratoare.
Dar, daca nu vi s-a adus la cunostinta termenul de 14 zile, incepe sa curga de la data la care vi se aduce la cunostinta
AvTudor_com, utilizator