avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se calculeaza termenul de 10 zile de depunere la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se calculeaza termenul de 10 zile de depunere la instanta a unui raspuns?

- la data de 03.06.2014 am primit de la instanta
o Comunicare a unei Intampinari
in care mi se spune ca
trebuie sa formulez un Raspuns
in Termen de 10 zile de la primirea prezentei Comunicari.

- care este ultima zi
in care pot depunde Raspunsul
si nu va fi considerat ca tardiv ?
Cel mai recent răspuns: cristiannegru , utilizator 21:43, 15 Iunie 2014
vineri 13, adica astazi
va multumesc frumos.
De ce astăzi? Termenul se împlinește pe 14.06.2014. Dacă registratura la a cărei secții trebuie depus răspunsul e deschisă, poate să depună și mâine. Dacă nu se lucrează, termenul se prelungește până luni.
- cred ca data de 03.06.2014, data primirii, nu se ia in calcul,
apoi curg cele 10 zile, incepand cu data de 04.06.2014, pana pe data de 13.06.2014,
astfel incat, data de 14.06.2014 = este deja a 11-a zi, cand deja se considera ca
Raspunsul depus va fi considerat ca tardiv.
Nu ar mai conta ca data de 14.06.2014 cade intr-o zi nelucratoare.

- eu asa am inteles.
Este corect ?
Termenul se calculează pe zile libere astfel că nu intră în calcul nici prima, nici ultima zi. Dacă termenul se împlinește într-o zi nelucrătoare se prelungește până în prima zi lucrătoare.
Ultima modificare: Vineri, 13 Iunie 2014
Radu9, utilizator

Alte discuții în legătură

Plangere imoptriva ordonantei procurorului flomrco47 flomrco47 Eu am primit ordonanta procurorului pe data de 05.06.2015. Termenul pentru depunerea plangerii este de 20 de zile. Eu am depus plangerea pe dat de 29.06.2015. ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza termenul de contestatie? dem333 dem333 Articolul 269, al.4 spune ca: „ Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul expiră la sfârşitul primei zile lucrătoare care ... (vezi toată discuția)
Informare calcul termen plata timbru adystre adystre Buna ziua, Am de platit o taxa de timbru judiciara.Am primit comunicarea in data de 13 Iunie ac.Am la dispozitie 10 zile din momentul comunicarii ca sa pot ... (vezi toată discuția)