avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se calculeaza termenul de 10 zile de depunere la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se calculeaza termenul de 10 zile de depunere la instanta a unui raspuns?

- la data de 03.06.2014 am primit de la instanta
o Comunicare a unei Intampinari
in care mi se spune ca
trebuie sa formulez un Raspuns
in Termen de 10 zile de la primirea prezentei Comunicari.

- care este ultima zi
in care pot depunde Raspunsul
si nu va fi considerat ca tardiv ?
Cel mai recent răspuns: cristiannegru , utilizator 21:43, 15 Iunie 2014
Nu, nu ati inteles.
Termenul se calculeaza pe zile ( calendaristice) si nu se iau in calcul ziua in care incepe si nici ziua in care se implineste.
Intre prima zi care se nu se ia in calcul si ziua in care se implineste, trebuie sa ramana in cazul dvs. 10 zile calendaristice..
Astfel, comunicarea s-a facut in ziua de 03.06.2014, zi care nu se ia in calcul.
Zilele care se iau in calcul sunt-4,5,6,7,8,9,10,11,12,13, iar 14 care este ziua in care se implineste si care nu se ia in calcul.
Cum ziua de 14 este o zi de sambata si nu se lucreaza, termenul se prelungeste pana luni 16.
Deci ultima zi in care se poate depune raspunsul la intampinare este 16.06.
Art. 181
Calculul termenelor
(1) Termenele, în afară de cazul în care legea dispune altfel, se calculează după cum urmează:
...................................
2. când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;
......................................
(2) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.
Mii de multumiri tuturor pt. ajutor prin raspunsurile date si lamuriri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza termenul de contestatie? dem333 dem333 Articolul 269, al.4 spune ca: „ Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul expiră la sfârşitul primei zile lucrătoare care ... (vezi toată discuția)
Plangere imoptriva ordonantei procurorului flomrco47 flomrco47 Eu am primit ordonanta procurorului pe data de 05.06.2015. Termenul pentru depunerea plangerii este de 20 de zile. Eu am depus plangerea pe dat de 29.06.2015. ... (vezi toată discuția)
Informare calcul termen plata timbru adystre adystre Buna ziua, Am de platit o taxa de timbru judiciara.Am primit comunicarea in data de 13 Iunie ac.Am la dispozitie 10 zile din momentul comunicarii ca sa pot ... (vezi toată discuția)