Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se calculeaza termenul de 10 zile de depunere la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se calculeaza termenul de 10 zile de depunere la instanta a unui raspuns?

- la data de 03.06.2014 am primit de la instanta
o Comunicare a unei Intampinari
in care mi se spune ca
trebuie sa formulez un Raspuns
in Termen de 10 zile de la primirea prezentei Comunicari.

- care este ultima zi
in care pot depunde Raspunsul
si nu va fi considerat ca tardiv ?
Nu, nu ati inteles.
Termenul se calculeaza pe zile ( calendaristice) si nu se iau in calcul ziua in care incepe si nici ziua in care se implineste.
Intre prima zi care se nu se ia in calcul si ziua in care se implineste, trebuie sa ramana in cazul dvs. 10 zile calendaristice..
Astfel, comunicarea s-a facut in ziua de 03.06.2014, zi care nu se ia in calcul.
Zilele care se iau in calcul sunt-4,5,6,7,8,9,10,11,12,13, iar 14 care este ziua in care se implineste si care nu se ia in calcul.
Cum ziua de 14 este o zi de sambata si nu se lucreaza, termenul se prelungeste pana luni 16.
Deci ultima zi in care se poate depune raspunsul la intampinare este 16.06.
Art. 181
Calculul termenelor
(1) Termenele, în afară de cazul în care legea dispune altfel, se calculează după cum urmează:
...................................
2. când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;
......................................
(2) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.
Mii de multumiri tuturor pt. ajutor prin raspunsurile date si lamuriri.