Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil pt al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil pt al doilea copil

buna ziua.va rog daca ma puteti ajuta cu o informatie privind indemnizatia pentru al 2 lea copil.

Eu in momentul de fata beneficiez de indemnizatie crestere copil pana in luna octombrie 2018.Sunt insarcinata cu al doilea copil,el urmand sa se nasca in luna martie/aprilie 2018.As dori sa stiu daca pentru al doilea copil mai beneficiez de indemnizatie?Tin sa mentionez ca la primul copil eu nu mai lucram,dar am respectat regula celor 12 luni din ultimii doi ani.
As dorii sa stiu daca mai beneficiez de indemnizatie pt copilul 2 si daca da,ce acte imi trebuiesc avand in vedere ca nu mai am avut angajator??

multumesc,
cu stima
Beneficiati de indemnizatia pentru CCC2.

Detalii
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Observatie la pct.3
Pe perioada de suprapunere, dintre data nasterii celui de al doilea copil si data incetarii CCC1, veti mai primi, pe langa indemnizatia pentru CCC1, inca 1.233 lei lunar.
multumesc pentru raspuns.si in cazul in care dupa cate v-am spus,eu nu am mai avut angajator la momentul CCC1....ce acte imi vor trebui?doar certificatul de nastere si o cerere tipizata?
Plus adeverinta de la AJPIS pentru CCC1.
adeverinta AJPIS pentru CCC1 care imi este eliberata de DGASPC (unde am depus actele pentru primul ccc)?
ana9333, utilizator
Adeverinta o luati chiar de la AJPIS.