Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incadrare juridica
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incadrare juridica

Buna ziua dinnou.Am si eu o nelamurire.Persoana X a fost agresata de persoana Y.
Persoana X sustine ca a fost agresata si de o alta persoana Z .Persoana Z la momentul incidentului se afla in alta parte la momentul incidentului ,binenteles se probeaza cu martori.De ce poate fi acuzata persoana X ?Despre ce incadrare juridica ar fi vorba ptr.persoana X. Va multumesc.
Persoana X a facut plangere penala impotriva lui Y si Z? S-a dat o solutie la dosar?:)
Teoretic, o plangere facuta impotriva unei persoane , prin care persoana este acuzata de fapte pe care nu le-a comis, s-ar incadra la denunt calomnios. Insa depinde ce vor decide organele in drept si daca persoana z poate intr-adevar proba ca se afla altundeva.
Plangerea formulata de catre X urmeaza sa fie cercetata,mai exact probele pe care acesta a inteles sa le administreze in sustinerea aspectelor denuntate.
Organul abilitat respectiv parchetul/politia vor analiza faptele care coroborate cu probele ,pot conduce catre concluzii de existenta sau nu ,a elementeleor constitutive ale infractiunii denuntate de catre X.
In situatia in care autoritatile in drept ,in baza probelor ,vor aprecia ca nu sunt intrunite elementele si indiciile temeinice pentru incadrarea faptei,trebuiesc analizate toate elementele pentru ca plangerea la randul ei sa poata fi incadrata sub incidenta disp art 259 C p
daca nu poate proba, de infractiunea de calomnie este acuzata
Daca nu sunt alti martori in afara sotiei pentru ca incicentul sa petrecut in jurul orei 00.30 si persoana Z se afla la domiciliul sau sotia se considera martor.