Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stagiu militar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stagiu militar

Buna ziua,
Întrebarea mea este daca se adauga la sporul de vechime si perioada in care am facut stagiul militar(1997-1998).
Vă multumesc.
Art. 20-Legea 3/1977
(2) Constituie vechime in munca si timpul in care o persoana incadrata in munca si-a intrerupt activitatea deoarece:
a) a indeplinit serviciul militar in termen, a fost concentrata, mobilizata sau in prizonierat;
.....

Art.20 din Legea nr.3/1997 presupune ca inainte de a se efectua stagiu militar persoana respectiva era incadrata in munca .

Asadar, daca au fost indeplinite conditiile de mai sus , atucni perioada 1997/1998 cosntituie vechime in munca si se ia in considerare la stabilirea sporului de vechime.
Am inteles, prima mea angajare a fost dupa satisfacerea stagiului militar.
Multumesc mult pentru raspuns.
In acest caz, va fi luat in considerare ca stagiu de cotizare pentru pensionarea la limita de varsta.