avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1054 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stagiu militar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stagiu militar

Buna ziua,
Întrebarea mea este daca se adauga la sporul de vechime si perioada in care am facut stagiul militar(1997-1998).
Vă multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:55, 22 August 2017
Art. 20-Legea 3/1977
(2) Constituie vechime in munca si timpul in care o persoana incadrata in munca si-a intrerupt activitatea deoarece:
a) a indeplinit serviciul militar in termen, a fost concentrata, mobilizata sau in prizonierat;
.....

Art.20 din Legea nr.3/1997 presupune ca inainte de a se efectua stagiu militar persoana respectiva era incadrata in munca .

Asadar, daca au fost indeplinite conditiile de mai sus , atucni perioada 1997/1998 cosntituie vechime in munca si se ia in considerare la stabilirea sporului de vechime.
Am inteles, prima mea angajare a fost dupa satisfacerea stagiului militar.
Multumesc mult pentru raspuns.
In acest caz, va fi luat in considerare ca stagiu de cotizare pentru pensionarea la limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime in munca mavrodinioan mavrodinioan Buna ziua! va rog sa-mi spuneti daca armata se calculeaza la vechimea in munca? Multumesc. (vezi toată discuția)
Stagiu militar Danbig Danbig Am satisfăcut stagiul militar în 1983-1985, mai exact 19 luni si 21 de zile. Se consideră vechime in munca ? Și dacă da, se ia în considerare și la ... (vezi toată discuția)
Efectuarea stagiului militar in economia nationala IOANBIRLEA IOANBIRLEA am efectuat stagiul militar efectuand activitatati in economia nationala va rog sa a-mi comunicati legea care reglemeneaza drepturile care mi se cuvin (vezi toată discuția)