Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu militar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu militar

Am satisfăcut stagiul militar în 1983-1985, mai exact 19 luni si 21 de zile. Se consideră vechime in munca ? Și dacă da, se ia în considerare și la pensia anticipata.
Mulțumesc frumos
Este stagiu asimilat.
Intra in calculul pensiei de limita de varsta, respectiv de invaliditate.
La pensia anticipata sau anticipata partiala nu intra in calcul.
Art.20 alin.2 din Legea nr.3/1977 : Constituie vechime in munca si timpul in care o persoana incadrata in munca si-a intrerupt activitatea deoarece:
a) a indeplinit serviciul militar in termen, a fost concentrata, mobilizata sau in prizonierat;

Legea nr.3/1997 a fost abrogata la data de 01.04.2001 de Legea nr.19/2000 ... asadar, perioada respectiva constituie vechime in munca, numai daca erati incadrat in munca si ati intrerupt-o pentru satisfacerea stagiului.