Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Duplicat certificat adoptie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Duplicat certificat adoptie

Buna ziua. Pentru a face dovada unei rudenii am nevoie de un duplicat al unui certificat de adoptie intrucat cel original nu mai este lizibil, adoptia fiind efectuata inainte de '89.
Am fost la primaria unde avea domiciliul adoptatul la momentul respectiv si le-am explicat situatia insa mi s-a comunicat ca nu au voie sa-mi elibere un duplicat pentru ca legea nu le permite. Precizez ca persoana adoptata este mama mea care a decedat.
Cum pot intra in posesia actului?
Daca e pentru dezbaterea unei mosteniri, notarul ar trebui sa solicite un extras de uz oficial.
Am nevoie de el deoarece locul de veci al mamei a fost trecut pe numele unchiului meu care a decedat recent si este necesar sa fac dovada rudeniei dintre mama mea si acesta, fratele ei, pentru a intra in posesia locului de veci (intrucat eu nu am dobandit niciun drept la mostenirea lui).
Cum procedez?