Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Neconcordanta situație datorii ANAF vs. situație ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Neconcordanta situație datorii ANAF vs. situație Trezorerie

Am bani in cont la Trezorerie pe care nu am putut sa-i folosesc, pentru ca la Trezorerie apar doar datoriile, nu si scadentele lor.
Cum contabila mea a fost harnica si a depus declaratiile pe 20.08, iata ca apar cu datorii inainte de scadenta si raman cu banii blocati (multi) si nu pot sa-mi platesc furnizorii!
De la ANAF mi-au confirmat telefonic ca nu am scadente neplatite, dar pentru o hartie in acest sens trebuie cerere scrisa, cu raspuns in 45 zile, adica fara folos.
Se poate reclama undeva softul de la Trezorerie? Sau sistemul e gandit intentionat asa: banii incasati de soc de Stat sa se duca doar inapoi la Stat?
"Sistemul de organizare statal a fost creat pentru a-si proteja cetatenii, ajungand in timp un organism propriu, care se protejeaza pe el impotriva cetatenilor" (nu mai stiu cine a zis-o!)
Admin, administrator
Se poate reclama probabil tot la una din firmele lui Ghita...sau ale securitatii ca nu mai stiu. Lasand gluma seaca la o parte, daca acum credeti ca aveti probleme, asteptati sa vina split TVA, si veti plange dupa vremurile cand nu puteati folosi banii doar 4-5 zile...
Strict la subiect...puteti reclama unde vreti dvs., va fi degeaba. Doar nu vor investi acum sutele alea de milioane de dolari care au luat calea conturilor elvetiene si care trebuiau investiti din 90 incoace in sisteme performante, doar ca sa va rezolve dvs problema...
adema1980, utilizator