Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua,
Va deranjez cu niste intrebari in numele unui prieten legate de concediu de cresterea copilului.
Sotia lui urmeaza sa nasca in ianuarie - februarie 2018. Ea nu a lucrat in ultimii 2 ani si nu poate beneficia dar in schimb doreste sotul sa ia concediu Aici intervine o problema.
El in momentul de fata are 2 contracte individuale de munca unul norma intreaga cu salariu minim pe economie si unul part time cu un salariu net de 3200 RON.
Intrebarea este daca indemnizatia de crestere a copilului se calculeaza cu ambele salarii cumulate sau doar unul din ele?
Daca obtine indemnizatie pentru cresterea copilului mai poate avea macar un contract individual de munca part-time de 2 ore pe saptamana (pentru a putea verifica/semna diferite proiecte)?
Bună ziua!

Nu poate obține venituri în timp ce primește indemnizația de creștere copil.
Indemnizatia de crestere a copilului se calculeaza cu ambele salarii cumulate .

Daca obtine indemnizatie pentru cresterea copilului mai poate avea macar un contract individual de munca part-time de 2 ore pe saptamana cu conditia ca salariul primit sa nu depaseasca 3699 lei/an calendaristic.