Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sărbători legale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sărbători legale

Lucrez dintr-o fabrica de mezeluri si as dori sa aflu daca firma este obligata sa ne dea liber de sărbători legale sau poate sa ne ofere zile libere compensație?
In general, in astfel de zile nu se lucreaza, potrivit art.139 C.mun.

In situatia in care se lucreaza, pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

Cornel Vasile, Consilier juridic