avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de maternitate/demisia
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de maternitate/demisia

Lucrez la o firma cu 1ora pe zi si iar la celalta 8ore pe zi. Am o intrebare trebuie sa-mi iau concediu de maternitate pana la 2ani, pot sa-mi dau demisia la firma unde lucrez cu 1 ore/zi ca sa nu faca suspendare la cim. sau trebuie neaparat suspendat ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:53, 25 August 2017
Puteti sa incetati c.i.m. la societatea la care aveti timp partial de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca nu pot intra in cic as putea beneficia macar de somaj?? ela_b84 ela_b84 Buna ziua, situatia mea este urmatoarea: momentan sunt insarcinata si la data nasterii voi avea 10 luni cotizate, deci conform legii nu pot intra in CIC, iar ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate dali67 dali67 Trebuie sa te intorci in firma de unde ai plecat in concediu de maternitate pentru a-ti fi trecuti cei 2 ani in cartea de munca?Sau sa lucrezi inca 6 luni si ... (vezi toată discuția)
Demisie inainte de concediu prenatal alta alta Am citeva intrebari la care inca nu am gasit raspunsul: 1. cei doi ani de CIC sunt considerati vechime in munca ? 2. sunt insarcinata in 5 luni. daca imi ... (vezi toată discuția)