Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum se pot clarifica anumite situații după divorț?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum se pot clarifica anumite situații după divorț?

Buna seara. Doi foști soți (s-a divorțat la notar), cu 2 copii împreuna, au un contract de credit imobiliar împreuna. Unul din ei este debitor principal, celălat coplătitori. Împreuna, in timpul căsniciei, au achitat din credit vreo 12 ani, dar mai au destui de plata. Dacă inca nu s-a introdus acțiunea de partaj, ce poate face soțul care a plecat din casa (celălalt a rămas in casa, împreuna cu copiii care i-au fost încredințați, deși si celălalt soț contribuie financiar la creșterea lor si păstrează legăturile cu ei), astfel încât sa iasă din contractul cu banca? In prezent, el nu mai plătește ratele (așa s-a înțeles cu fostul soț, acesta din urma achitând in fapt integral rata lunară)? Aceasta pt ca-pana la partaj- sunt anumite consecințe ale nelămuriri anumitor situații, cum ar fi: nu i se pot acorda bani de chirie de la serviciu (deși sta cu chirie) pt ca figurează ca proprietar; soțul care a rămas in casa nu a plătit in ultimii ani impozitul pe imobil, iar banca a pus poprire doar pe salariul soțului care a părăsit locuința (deci nu pe salariile amândurora), probabil pt ca era mai mare venitul sau poate pt ca lui ii apare primul numele in contract (de la banca așa i s-a zis, ca in calculator nu se poate introduce decât un nume ?????). Si o alta întrebare: cum poate soțul care a părăsit locuința sa lase celor 2 copii cu fosta soție (care s-a recăsătorit si mai are un copil din aceasta a 2-a căsătorie) partea sa de imobil (aducă jumătate). E o postare lunga, dar am considerat necesare detaliile pt un răspuns cat mai exact. Va mulțumesc.
Sa faca partajul la notar, iau intai acordul banii si a fondului de garantare pt preluarea creditului de catre cel ce va ramane cu casa, daca e necesar, mai aduce alt coplatitor si apoi, procedeaza pt partaj.
Alta cale nu e.