Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, sunt divortata si impreuna cu fostul sot am ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, sunt divortata si impreuna cu fostul sot am cumparat ...

Buna ziua, sunt divortata si impreuna cu fostul sot am cumparat un apartament cu credit. Fostul sot a ramas in casa si plateste rata in continuare iar eu platesc cota mea de impozit. Daca am face partajul ce drepturi avem fiecare
În cazul dvs. cel mai bine ar fi să faceți partajul voluntar în fața notarului, adică să vă înțelegeți. Cel care folosește casa va achita și ratele la bancă, iar cel care renunță la casă va trebui să fie despăgubit de celălalt fost soț pentru partea sa de cheltuieli cu avansul și ratele bancare până la desfacerea căsătoriei. În această procedură notarială este necesar și acordul băncii.
Si cel mai bine ar fi ca dumnealui sa preia tot creditul si dvs. sa nu mai aveti treaba cu aceasta rata ( sa nu mai fiti coplatitoare/giranta...) pentru ca, in caz de neplata, banca o sa vina la dvs. sa platiti ( poprire...) si apoi o sa aveti alte probleme cu fostul sot pentru recuparea sumelor poprite...
Drepturile sunt conform cotei de contributie.

Oricum 1/2 din rate le veti inapoia caci sotul plateste pentru amandoi. Daca i se atribuie lui apartamentul cu obligatia de a va plati sulta, din valoarea sultei se va scadea 1/2 din ratele platite de el, asta daca vb de o contributie egala,
Din momentul divortului eu nu am mai locuit in apartament. De ce se considera ca eu ar trebui sa aplatesc jumatate din rate, daca eu nu ma folosesc de acea locuinta.
pentru ca sunteti proprietar.
si la telefonie platiti abonament fara sa conteze ca dati telefon sau nu.
dvs cererti sa ii se stribuia casa, creditul si sa va dea sulta daca ati contribuit la avans