Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Garda ATI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Garda ATI

Care este numarul minim de medici in specializare anestezie si terapie intensiva (3,4,5) pentru a putea exista linie de garda la un spital de urgenta ? Ma gandesc ca nu poate exista linie de garda cu 1 sau 2 medici.

Articolul 30
(1) Se poate organiza linie de gardă într-o specialitate clinică, dacă în secţiile sau compartimentele cu paturi, precum şi în ambulatoriul de specialitate al spitalului sunt încadraţi cel puţin 4 medici în specialitatea respectivă.
(2) Această prevedere nu se aplică liniilor de gardă organizate în specialitatea ATI.

Ce prevedere se aplica in specialitatea ATI ?
3xil3, utilizator
Pe cale de interpretare, se poate organiza linie de garda in specialitatea ATI daca sunt incadrati si mai putin de patru medici in specialitatea respectiva.