Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensionar cu cim part-time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensionar cu cim part-time

Buna ziua,
Am o salariata care are cim cu 2 ore si este pensionata pt limita de varsta. Pentru aceasta salariata se calculeaza contributiile la nivelul salariului minim pe economie, incepand cu aug 2017?
Vazusem acest articol cu exceptii :
""au calitatea de pensionari pentru limită de vârstă în sistemul public de pensii, cu excepţia pensionarilor pentru limită de vârstă care beneficiază de pensii de serviciu în baza unor legi/statute speciale, precum şi a celor care cumulează pensia pentru limită de vârstă din sistemul public de pensii cu pensia stabilită în unul dintre sistemele de pensii neintegrate sistemului public de pensii;

dar nu stiu ce reprezinta """pensia stabilită în unul dintre sistemele de pensii neintegrate sistemului public de pensii""'

Multumesc
Daca are calitatea de pensionar pentru limită de vârstă în sistemul public de pensii, atunci contributiile se platesc la salariul primit.

Sisteme de pensii neintegrate sistemului public de pensii : Pensiile militare, sistemul de pensii al avocatilor etc.
Cornel Vasile, Consilier juridic