Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Dacă in 2006, cand s-a facut succesiunea dupa bunica mea nu s- a tinut cont de certificatul de mostenitor dupa bunicul meu ( adica faptul ca unchiul meu a renuntat la mostenire), acum în 2017 cand se vine cu o suplimentare a masei succesorale, noi nepoții putem folosi certificatul de mostenitor obtinut la succesiunea bunicului sau bunul se împarte în mod egal asa cum s- a întâmpla în 2006?
Optiunea succesorala este pentru fiecare defunct in parte.
Unchiul a renuntat doar la succesiunea bunicului (adica la bunurile ce compun masa succesorala din certificatul de mostenitor initial + bunurile cuprinse in urmatoarele suplimente).
La succesiunea bunicii, unchiul poate oricand sa isi ceara partea.
Deci daca bunica l-a mostenit pe bunicul si a dobandit o cota de 1/4 din masa sucecsorala, in calitate de sotie supravietuitoare, aceasta cota de 1/4 se va imparti in mod egal intre copii (inclusiv unchiul)