Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament cu datorii la intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament cu datorii la intretinere

Buna, am cumparat in data de 7 iunie un apartament practic de la o agentie de imobiliare care de fapt este si asociatia de proprietari a blocului. Apartamentul este cumparat de la o persoana juridica, la notar s-a prezentat un imputernicit. Acum am aflat ca este o datorie la intretinere de 230 lei pentru lunile aprilie si mai. Eu am intrebat administratoare care este de altfel si agenta imobiliara daca sunt orice fel de datorii pe apartament si mi-a spus ca nu ca este totul platit ca nici nu se pot face actele daca nu sunt achitate. Astazi am primit un email in care spune daca nu platesc datoria in termen de 10 zile voi fi data in judecata. Am vb cu administratorea si mi-a spus sa nu-mi fac probleme ca este un email automat si ca pana nu va plati fostul proprietar datoria la mine la intretinere tot va aparea aceasta suma. Ulterior am citit pe internet ca nu se pot face actele pentru a cumpara apartamentul daca nu se dovedeste ca sunt platite datoriile. Cum a fost posibil asa ceva? Este legal ? Va rog sa ma lamuriti ce pot face in aceasta situatie? Este adevarat ca actele sunt considerate nule daca nu s-a specificat acest lucru in contract? Multumesc.
madalinams, utilizator
Poate la data tranzactiei nu era afisata intretinerea pentru aprilie si mai si astfel apartamentul nu figura cu datorii.Vechiul proprietar isi va incheia socotelile cu asociatia de proprietari achitand restantele din fondul de rulment existent, dvs. urmand sa reconstituiti acest fond.
Tot nu am inteles: a fost incheiat deja actul la notar? Sau urmeaza?
Raluca Balan a scris:

Tot nu am inteles: a fost incheiat deja actul la notar? Sau urmeaza?

Da, actul la notar a fost incheiat in data de 7 iunie. Pe contractul meu scrie : conform adeverintei eliberata de asociatia de proprietari din 29.05.2017 apartamentul nu are nici o datorie la intretinere. Dar sunt pe luna aprilie si mai 230 lei. Nu este vorba de suma, este o suma mica. Dar am primit un email de la asociatia de proprietari ca in 10 zile daca nu platesc sunt data in judecata. Cu toate ca ea mi a zis sa stau linistita ca este automat emailul.
Calculele aferente cotelor individuale de intretinere implica un timp faptic apreciabil,motiv pentru care listele de intretinere se afiseaza pentru 1,2 luni in urma
Este temeinic ca de ex in luna august sa fie afisata intretinerea cu 1,2 luni in urma,astfel ca la momentul tranzactionarii bunului imobil sa existe 1,2 luni de intretinere necalculata
Totusi,dispozitia in vigoare prevede obligativitatea constituirii si actualizarii fondului de rulment cu valoarea celei mai scumpe luni,astfel ca asociatia de proprietari daca exista acel fond de rulment ar fi putut recupera 2 luni intretinere de vara
Dispozitia in vigoare prevede obligativitatea ca asociatia de proprietari sa elibereze adeverinta cu situatia financiara a vanzatorului
Ati afirmat am cumparat in data de 7 iunie un apartament practic de la o agentie de imobiliare care de fapt este si asociatia de proprietari a blocului.
este o situatie atipica,cazul prezentat de dv cand asociatia de proprietari desfasoara concomitent pe langa activitatea de administrare imobil si activitate de agentie imobiliara
Persoana juridica asociatie de proprietari se infiinteaza cu rolul administrarii partii comune din imobilul de locuit in comun si nu are voie sa desfasoare activitati economice
nu se pot face actele pentru a cumpara apartamentul daca nu se dovedeste ca sunt platite datoriile.
Legiuitorul a prevazut concret
L nr 230/2007Articolul 20
(1) Proprietarii care isi instraineaza apartamentele sau spatiile cu alta destinatie decat aceea de locuinta sunt obligati ca la intocmirea formelor de instrainare sa faca dovada achitarii la zi a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari.
(2) Notarii publici nu vor autentifica actele de instrainare fara o adeverinta din partea asociatiei de proprietari, care sa reprezinte dovada achitarii la zi a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, eliberata in original sub semnatura presedintelui si a administratorului asociatiei de proprietari, cu precizarea numelui si prenumelui acestora, si cu stampila asociatiei de proprietari. Actele de instrainare incheiate cu nerespectarea acestei obligatii sunt nule de drept .
(3) In cazul existentei unor datorii catre asociatia de proprietari, instrainarea proprietatii se poate face numai daca se introduce in contract o clauza privitoare la preluarea datoriilor de catre cumparator.
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie
Pentru a indeparta situatiile neplacute clarificati direct cu presedintele de asociatie debitul,nu se justifica pentru 230 lei sa ajungeti la anularea documentelor de achizitie bun imobil,sau la recuperare in instanta de judecata