avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Validare carte funciara pentru un teren ce are o ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Validare carte funciara pentru un teren ce are o constructie ilegala pe el

Am o problema cu o suprafata de teren concesionata pentru care vreau sa fac carte funciara.
Pe acest teren a fost construit, partial, un grajd de un vecin care are concesionat lotul alaturat si care a depasit limitele autorizatiei de construire.
Problema e ca asi dori sa intabulez terenul cu acea constructie, ilegala, urmand sa rezolv problema ulterior, dar cadastristul sustine ca OCPI nu valideaza cartea funciara din cauza acestei constructii
Cel mai recent răspuns: avvalentina , utilizator 10:56, 30 August 2017
Construcția e a vecinului,pe terenul concesionat de dvs,? O veți demola dvs.Nu are cum sa va tragă la răspundere.
Ideia este ca vreau sa fac intabularea terenului pentru a obtine autorizatia de constructie pentru o locuinta.
Așa cum am zis,demolați, curățați locul și faceți cadastru. Repede

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intabulare casa noua prin programul national de cadastru si cf Marinica Ion Marinica Ion Buna ziua, Am construit o casa in Stejaru-Teleorman, in 2014 si am finalizat-o in 2015, pe un teren dobindit prin sentinta judecatoreasca. Pentru casa am ... (vezi toată discuția)
Diferente intre cadastru si cartea funciara Ariana2003 Ariana2003 Buna ziua. Probleme carte funciara. Parintii mei vor sa vinda casa de proprietate. Cum se pot rezolva anumite diferente intre cadastru si cartea funciara. Pe ... (vezi toată discuția)
Mutare gard si inscriere carte funciara Mircea Razvan Mircea Razvan Tatal meu veteran de razboi impreuna cu mama mea au achizitionat un teren de 500m.p. in 1957 la Busteni.La acea data nu erau consemnate laturile ci numai ... (vezi toată discuția)