Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Validare carte funciara pentru un teren ce are o ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Validare carte funciara pentru un teren ce are o constructie ilegala pe el

Am o problema cu o suprafata de teren concesionata pentru care vreau sa fac carte funciara.
Pe acest teren a fost construit, partial, un grajd de un vecin care are concesionat lotul alaturat si care a depasit limitele autorizatiei de construire.
Problema e ca asi dori sa intabulez terenul cu acea constructie, ilegala, urmand sa rezolv problema ulterior, dar cadastristul sustine ca OCPI nu valideaza cartea funciara din cauza acestei constructii
Construcția e a vecinului,pe terenul concesionat de dvs,? O veți demola dvs.Nu are cum sa va tragă la răspundere.
Ideia este ca vreau sa fac intabularea terenului pentru a obtine autorizatia de constructie pentru o locuinta.
Așa cum am zis,demolați, curățați locul și faceți cadastru. Repede