Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza grafologica
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza grafologica

Buna dimineata,

Ma poate ajuta cineva cu informatii legate de expertizele grafologice?
Concret:
- permite tehnica actuala expertizarea prin comparatie a vechimii semnaturilor aplicate pe un document?
- exista posibilitati tehnice de comparatie intre vechimea unui text (la imprimanta) si vechimea semnaturilor aplicate pe un document?

Va multumesc anticipat,
Roberta
raspunsul la intrebarile dv. este pozitiv. prohibitiv este numai pretul expertizei.
Da , bineinteles ca se poate dispune o asemenea constatare tehnico stiintifica. Pentru detalii va indrum sa studiati si Referatul"Cercetarea documentelor suspecte - criminalistica"
Succes!
Da! Exista posibilitatea de a stabili vechimea aproximativa a unui text sau a unei semnaturi dar nu stiu daca in Romania exista un astfel de laborator si pretul unei astfel de expertize grafologice este foarte mare!
[ link extern ]
Vechimea unui inscris sau document nu se poate stabili decat prin testare cu carbon 14 , iar in strainatate o astfel de analiza de laborator costa foarte mult!B-)
Va multumesc mult pentru informatii.
In privinta costurilor, stiu ca sunt foarte ridicate.
O zi buna tuturor celor care sustin si creeaza un nume pentru acest site informativ.
Robbedoes
stie cineva cat costa o expertiza grafologica pentru a verifica autenticitatea unei semnaturi