avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Buna ziua! - indemnizație creștere copil
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Buna ziua! - indemnizație creștere copil

Sunt insarcinata, a fost o sarcina surpriza, iar de la inceputul lunii septembrie mi-am dat demisia de la firma la care lucrez, mentionez ca lucrez din februarie 2014! Se mai poate face ceva astfel incat sa beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:04, 30 August 2017
Daca aveti 12 luni lucrate in ultimele 24 luni anterior nasterii copilului, veti beneficia de indemnizatie.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Despre care luna septembrie (an) este vorba si care este data prezumata a nasterii?
Septembrie 2017, eu am demisionat la jumatatea lunii august si data aproximativa a nasterii este 15 ianuarie 2018
petana12 a scris:

Septembrie 2017, eu am demisionat la jumatatea lunii august si data aproximativa a nasterii este 15 ianuarie 2018


In acest caz : perioada eligibila pentru CCC este februarie 2016 - ianuarie 2018
Perioada luata in calcul este : februarie 2016 - septembrie 2017 (20 luni)

In speta, veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Ultima modificare: Miercuri, 30 August 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ccc dupa somaj Tinnna29 Tinnna29 Buna ziua,am lucrat la o firma din 2016 pana in august 2018 cand a intrat in insolventa,din august pana in februarie am fost in somaj,iar dupa finalizarea ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil gabrielsolon gabrielsolon buna ziua , am o intrebare : in februarie 2016 am terminat concediu crestere copil iar firma unde am lucrat a intrat in aprilie 2016 in faliment ,acum daca ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ioana bt ioana bt Buna ziua, va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare : Am fost in concediu de cresterea a copilului din 2013 pana in 2017 ( pentru 2 copii - 2 ani ... (vezi toată discuția)