Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Buna ziua! - indemnizație creștere copil
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Buna ziua! - indemnizație creștere copil

Sunt insarcinata, a fost o sarcina surpriza, iar de la inceputul lunii septembrie mi-am dat demisia de la firma la care lucrez, mentionez ca lucrez din februarie 2014! Se mai poate face ceva astfel incat sa beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului?
Daca aveti 12 luni lucrate in ultimele 24 luni anterior nasterii copilului, veti beneficia de indemnizatie.
Despre care luna septembrie (an) este vorba si care este data prezumata a nasterii?
Septembrie 2017, eu am demisionat la jumatatea lunii august si data aproximativa a nasterii este 15 ianuarie 2018
petana12 a scris:

Septembrie 2017, eu am demisionat la jumatatea lunii august si data aproximativa a nasterii este 15 ianuarie 2018

In acest caz : perioada eligibila pentru CCC este februarie 2016 - ianuarie 2018
Perioada luata in calcul este : februarie 2016 - septembrie 2017 (20 luni)

In speta, veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Cornel Vasile, Consilier juridic