avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie

Buna ziua,
va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare :
Am fost in concediu de cresterea a copilului din 2013 pana in 2017 ( pentru 2 copii - 2 ani pentru fiecare copil) in septembrie 2017 trebuia sa ma intorc la munca dar mi-am bagat demisia acum sunt insarcinata de o luna cu cel de-al 3 lea copil. Mai pot beneficia de CCC pentru cel de-al treilea copil ? iar daca nu atunci ar fi ceva de facut pentru a beneficia ? multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:35, 15 Noiembrie 2017
Care este data prezumata a nașterii și ce statut ați avut in ultimii doi ani anteriori acesteia ?
data apoximativa a nasterii este 15 iulie
Pana in anul 2013 am lucrat mai bine de 10 ani la aceeasi firma si am avut contract de munca pe perioada nedeterminata
Perioada eligibila : august 2016 - iulie 2018

Perioada acoperita : august 2016 - septembrie 2017 (14 luni)

In speta, veti beneficia din nou de indemnizatia pentru CCC.
Mulțumesc pentru răspuns. Nu știam că indemnizatia de creștere a copilului este un venit supus impozit.
Indemnizatia de creștere a copilului nu este un venit supus impozitului.

Alte discuții în legătură

Lamurire indemnizatie elutza elutza Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o lamurire. desi am citit noua lege a indemnizatiilor nu am reusit sa ajung la o concluzie. Pana in data de 16 august ... (vezi toată discuția)
Daca am o luna intrerupere in munca pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului? valieu valieu o sa nasc undeva prin septembrie 2012 dar cele 12 luni anterioare sunt cam problematice.pe luna octombrie 2011 am apucat sa muncesc 3 zile si am inteles ca se ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ccc edo23 edo23 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca o persoana in urmatoarea situatie beneficiaza de indemnizatie crestere copil: - data estimata a nasterii Iunie 2017 - ... (vezi toată discuția)