Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codul muncii - timpul liber
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codul muncii - timpul liber

Buna ziua.
Am o intrebare legata de programul de lucru. Daca un angajat lucreaza 7 ore de luni- vineri in prima saptamana si urmatoarea saptamana lucreaza 7 ore de luni pana sambata cu liber doar duminica este legal? Si daca da acea sambata lucrata la 2 saptamani se considera ore suplimentare? Este obligatoriu sa aiba liber duminica si luni sau se poate plati dublu ziua de sambata daca nu se poate acorda liber?
Sau nu sunt ore suplimentare avand in vedere ca lucreaza doar 35 h intr-o saptamana si 42 in cealata?
Daca este obligatoriu sa primeasca liber se poate sa fie 48h adica de sambata de la 14 pana luni la ora 14?
Va multumesc
Ana 2007, utilizator
Codul muncii
Art.137
(1)) Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

orele lucrate in weekend nu se considera ore suplimentare.

Munca suplimentara se refera la munca peste programul de 8 ore/zi de luni-vineri .Orele suplimentare sunt ceea ce depaseste 40 de ore pe saptamana, in cele 5 zile, si nu pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal.

Munca suplimentara si munca in zilele de week-end sunt recompensate diferit si se supun unor prevederi legale diferite.

Cornel Vasile, Consilier juridic