Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Repausul saptamanal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Repausul saptamanal

Repausul saptamanal de 48h se raporteaza la saptamana de luni pana duminica?
La ce se refera mai exact legea cu unitatea "saptamana" ?
Intreb asta deoarece exista tot felul de discutii ca de exemplu ca dupa 5 sau 6 zile lucrate un angajat trebuie sa primeasca 48h libere....asta si daca inseamna duminica-luni.

Se poate ca un angajat sa primeasca liber de exemplu luni-marti apoi sa lucreze pana saptamana viitoare si urmatoul liber sa fie sambata - duminica (adica el lucreaza 10 zile dar ar avea 48h/sapt libere)?

Multumesc anticipat.
x_iara, utilizator
Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

In speta, de exemplu, daca salariatul lucreaza sambata , atunci zilele de repaus sunt duminica si luni.