avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Repausul saptamanal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Repausul saptamanal

Repausul saptamanal de 48h se raporteaza la saptamana de luni pana duminica?
La ce se refera mai exact legea cu unitatea "saptamana" ?
Intreb asta deoarece exista tot felul de discutii ca de exemplu ca dupa 5 sau 6 zile lucrate un angajat trebuie sa primeasca 48h libere....asta si daca inseamna duminica-luni.

Se poate ca un angajat sa primeasca liber de exemplu luni-marti apoi sa lucreze pana saptamana viitoare si urmatoul liber sa fie sambata - duminica (adica el lucreaza 10 zile dar ar avea 48h/sapt libere)?

Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Marți, 19 Septembrie 2017
x_iara, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:04, 23 Noiembrie 2017
Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

In speta, de exemplu, daca salariatul lucreaza sambata , atunci zilele de repaus sunt duminica si luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Codul muncii - timpul liber Ana 2007 Ana 2007 Buna ziua. Am o intrebare legata de programul de lucru. Daca un angajat lucreaza 7 ore de luni- vineri in prima saptamana si urmatoarea saptamana lucreaza 7 ... (vezi toată discuția)
Recuperare zile lucrate in weekend marauder marauder Eu stiu asa...daca angajatul lucreaza sambata, atunci are liber duminica (zi nelucratoare) si luni (libera pt ziua de sambata lucrata). Angajatul va primi ... (vezi toată discuția)
Program de lucru inegal vs repaus saptamanal Patience Patience Buna ziua, Am o intrebare referitor la modul de lucru corect pentru un salariat cu norma intreaga (8h/s,40h/s), dar cu un program de lucru inegal. E ... (vezi toată discuția)