Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reabilitare bloc - pot fi obligat sa montez detector ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reabilitare bloc - pot fi obligat sa montez detector de gaze in bucatarie? Daca refuz, mi se pot taia gazele?

Multumesc pentru raspunsurile la prima mea intrebare.
Revin deoarece mai am o problema ...
Acum administratia doreste sa ne monteze obligatoriu detectoare de gaz in toate bucatariile (au aflat, cam tarziu ce e drept, ce s-a intamplat la Londra cu blocul acela imbracat in polistiren..)
Eu si alte 15 apartamente am refuzat sa facem acest lucru. Nu stiu ce motive au ceilalti, dar eu abia am varuit si reparat peretii dupa distrugerile si vandalizarea facute de firma de termopane care mi-a daramat toti peretii cand a montat geamurile. Nu am bani de aruncat pentru alte reparatii si alta zugraveala.
Administratia ne ameninta ca ne taie gazele la bucatarii daca refuzam!
Intrebarea mea - e legal sa faca acest lucru? Ne poate lasa fara gaze la bucatarie in propriile apartamente daca nu dorim sa montam aceste detectoare?
Multumesc!
Nu se sparge nimic, vi-l lipește Undeva sus și vi-l baga în priza. Dacă nu exista priza sus, puneți firul prin canalet.
Sunteți obligați prin lege sa aveți senzor, nu puneți, rămâneți fără gaz.
Cititi in evenimentul zilei :ȚEAPĂ pentru milioane de români. Instalarea obligatorie a DETECTOARELOR de GAZE, o afacere ilegală de peste 100 de milioane
ContSters429609, utilizator
Importanta si necesitatea existentei senzorului este dovedita inclusiv de situatiile in care scurgerile de gaze au generat incendii sau explozii
Constientizati importanta si necesitatea senzorului de gaz care corect instalat poate face diferenta intre viata si moarte
Normele in vigoare impun obligativitatea instalarii de senzori de gaze-in lipsa caruia nu se mai acorda autorizatia de functionare
Gasiti aici precizari suplimentare:
[ link extern ] /
Deci...nu am inteles nimic!
Pe de o parte, cei din blocuri construite inainte de 2009 nu trebuie sa puna detectoare de gaz daca nu au defectiuni si daca nu s-a intervenit/modificat coloana de gaze. Blocul in care stau e din 1967, nu a avut nici o defectiune si nu s-a facut nici o interventie/modificare la coloana de gaze. Inseamna ca nu ar trebui sa pun detectorul.
Pe de alta parte, daca am termopane la bucatarie trebuie sa pun detector. Firma de reabilitare tocmai mi-a pus termopane la bucatarie. Insemana ca ar trebui sa pun detectorul.
Adica... cum ramane?
Sunt eu mai greu de cap, sau cei care au facut legea sunt un pic retardati?
Poate imi explica si mie cineva, asa, mai clar...