Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Înfiintare PFA pentru cadru tehnic PSI si SSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Înfiintare PFA pentru cadru tehnic PSI si SSM

Buna ziua!

As dori sa stiu, daca pot infiinta pfa pentru a desfasura activitati de cadru tehnic PSI si SSM, daca am obtinut certificatul de absolvire de 80 de ore.
Care sunt conditiile? Trebuie si certificat de abilitare pentru SSM,de la ITM?
Va multumesc
Daca aveti nelamuriri punctuale, legate de prevederile legislative, formulati intrebarea, la obiect.
Pentru studiu - Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare, art. 6,8,9 si HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare, art.12-56.
Cu pregatirea de 80 de ore in domeniul ssm nu puteti presta activitati ca SEPP cu PFA inregistrat la Registrul comertului. Puteti fi cel mult lucrator desemnat cu activitati de prevenire si protectie la o firma, in cadrul unui SIPP/ SEPP
Neavand pregatire in domeniul psi-su (cursurile de 80 de ore sunt in domeniul ssm) nu puteti presta activitati in domeniu cu respectarea Legii psi nr. 307/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare.