Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... SSM si PSI
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

SSM si PSI

Buna ziua,

Tatal meu are o firma de prestari servicii in domeniul protectiei muncii si as vrea sa ii calc pe urme.
As vrea sa stiu ce cursuri trebuie sa urmez mai exact in privinta asta....
Mentionez ca am studii superioare (licenta+masterat) in domeniul constructiilor si lucrez in constructii de aproximativ 3 ani ca si inginer constructor.

Va multumesc anticipat!
b.vlad, utilizator
Buna ziua.
De ce nu intrebati pe tatal dvs....
Pentru domeniul SSM puteti citi Hg 1425/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, incepand cu art. 28.
Pe scurt.... _studii in domenii ingineresti-le aveti:
-vechime in domeniul ssm (ca lucrator desemnat, lucrator in cadrul unui SIPP/SEPP) de minim 5 ani:
-Curs postuniversitar de minim 180 de ore, autorizat de inspectia muncii.
Pentru domeniul PSI cititi legislatia specifica, o gasiti pe net sau intrebati pe tatal dvs.
Buna ziua!
Nu am o relatie atat de buna cu el si de aceea vreau sa ma descurc singur si sa fie pus in fata faptului implinit...

Multumesc frumos!
In primul rand studiati cu atentie Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare si HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare. Apoi trebuie sa lucrati intr-o firma, in domeniul ssm ca lucrator desemnat cu activitati de prevenire si protectie si/ sau in cadrul unui Serviciu intern de prevenire si protectie, sa urmati cursuri de perfectionare pentru a indeplini conditiile legale, sa depuneti un dosar la ITM (numai cand indepliniti toate conditiile legale) pentru a primi autorizatie si a putea inregistra o firma - Serviciu extern de prevenire si protectie in domeniul ssm.
Similar este si pentru a presta servicii in domeniul psi-su - Legea nr. 307/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare plus norme de aplicare ale legii.