Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Achizitii prin SEAP
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Achizitii prin SEAP

La o unitate de invatamant care achizitioneaza materiale de curatenie, intretinere, papetarie, etc. se pot face achizitii direct de la furnizor si nu prin SEAP, daca valoarea unei facturi este de pana in 3.000 lei?
george-neagu, moderator
Art.43, al.3 din Normele Metodologice de aplicare a Legii 98/2016
,,În cazul in care autoritatea contractanta nu identifica in cadrul catalogului electronic produsul, serviciul sau lucrarea care îi poate satisface necesitatea sau constata ca pretul postat de operatorii economici pentru obiectul achizitiei este mai mare decat pretul pietei sau din motive tehnice imputabile SEAP nu este posibil accesul la catalogul electronic,atunci autoritatea contractanta poate realiza achizitia de la orice operator economic, elaborand in acest sens o nota justificativa,,