Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit forfetar????????????????
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit forfetar????????????????

o societate nu a desfasurat activitate in 2008(nu a fost suspendata la ORC),dar atat cheltuielile cat si veniturile in 2008 sunt 0.In 2009 nu a desfasurat activitate pana la 01.07.2009.Pentru trimestrul II a obtinut de la Finante derogatoriu la impozitul forfetar.Din 01.07.2009 incepe activitatea.Rezultatul pe cele 3 luni este negativ(multe cheltuieli cu taxe si autorizatii care nu au putut fi acoperite din activitatea unui mic magazin).Cum calculez impozitul aferent trim III 2009 ?Forfetar?#-
Cum a obtinut de la finante derogatoriu pt impozit trim II? Pe baza a ce?
a depus o cerere si a primit raspunsul administratiei.Momentan nu o am la mine sa redau exact ceea cea raspuns dar suna cam asa:se aproba derogatoriu de la impozitul forfetar cu obligatia ca la reluarea activitatii sa depuna documentele doveditoare in termen util.
Eu nu cunosc decit cazul de regim derogatoriu de la depunerea declaratiilor in caz de inactivitate temporara.
Util pt toata lumea de a cunoaste cum se poate obtine regim derogatoriu de la plata unei obligatii.
Va rog postati raspunsul de la finante pt informare cind sunteti in posesia lui.
anamariacelik a scris:

a depus o cerere si a primit raspunsul administratiei.Momentan nu o am la mine sa redau exact ceea cea raspuns dar suna cam asa:se aproba derogatoriu de la impozitul forfetar cu obligatia ca la reluarea activitatii sa depuna documentele doveditoare in termen util.

Situatie ciudata !
Daca societatea isi reia activitatea in interiorul perioadei de suspendare este necesara instiintarea Oficiului Registrului Comertului si, ulterior, Administratia Financiara in vederea incetarii regimului derogatoriu privind declaratiile si (din nefericire) a inceperii obligatiei de a plati impozitul minim/forfetar chiar daca se inregistreaza pierdere.
Iulian MANEA, Contabil