Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de întreținere pentru doi minori, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de întreținere pentru doi minori, posibilitate de diminuare după nașterea unui al treilea copil

Buna ziua! Sunt divortata de 3 ani si am 2 fetite 14 si respectiv 10 ani. In urma mai multor procese extenuant..fetitele au Ramas la tatal lor.eu fiind obligata sa platesc pensie alimentara. As vrea sa precizez ca de un an platesc mai mult decat e stipulat in hotararea judecatoreasca. Dar fostul meu sot vrea 25 la suta din salariul care l am acum.Mentionez ca lucrez in Anglia de 1 an .nevrand sa auda ca eu am si alte cheltuieli inafara de a plati pensie alimentara.pana la urma e vb de copii mei, nu astept obligata sa fac asta.dar am aflat ca sunt insarcinata in 2 luni si mi a cam ingreunat situatia eu asteptand alt copil.ati putea v rog sa mi spuneti la ce m a pot astepta de la fostul sot? Si care is masurile luate de instanta in acesre situatii?! V a multumesc
yMonyca, utilizator
Mi se pare rezonabil fostul sot, pt 2 copii datorați pensie 1/3 din venitul net, cel pe care îl aveți..
Cand veți avea 3 copii, pensia datorata va fi de jumătate din salariu, asa ca pt primii 2, tot 1/3 veți plati.
Poate avea câștig de cauza în instanta.