Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Racord rețea energie electrică
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Racord rețea energie electrică

Casa mea este pe un teren cu acces comun privat cu mai multi vecini. Pentru racordarea casei mele la reteaua electrica apartinand SC Electrica SA , mi s-a cerut un acord al tuturor vecinilor mei. Racordul se face pe drumul comun, terenul pe care se afla drumul este in indiviziune, deci imi apartine si mie. Este singura cale de acces si singura cale de a trece racordul de utilitati. Un vecin, chiar cel de la care am cumparat terenul nu vrea sa-mi dea acordul, fara a motiva, nici nu vrea sa stea de vorba, spune ca nu-i treaba lui sa dea acordul.
Cei dela SC ELECTRICA nu dau drumul la executia racordului cerand in mod expres acordul vecinilor.
Cum trebuie sa procedez pentru rezolvarea problemei ?
Notificare vecin, termen, daca nu raspunde, instanta. Ar trebui sa obtineti acordul printr-o notificare, de principiu.