Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Ce mă sfătuiți sa fac ?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Ce mă sfătuiți sa fac ?

Pe scurt : copilul meu ar trebui sa înceapă luni cls a XII-a la un liceu teoretic unde, paradoxal, mai este și " șefa clasei" :(
Însă a plecat de acasă și ne-a spus ca este majora și vrea sa fie independenta. A împlinit 18 ani în aceasta vara.
Ba mai mult, in perioada in care am vorbit la telefon , ne-a spus ca vrea sa renunte la scoala sau sa " inghete" anul . Nu stim ce anume sau cine a convins-o sa faca acest lucru insa banuim ca s-ar fi angajat. Cel puțin așa ne-a spus ea. Avem nevoie de un sfat pentru ca ...nu știm cum sa dam de ea și ...refuza sa ne întâlnim sa avem o discuție fata-în -fata. .... ce sa facem ?
Nu șțiu cum sa o ajutam. Este un copil bun pe cale sa-și distrugă viitorul.
Mentionez ca nu am avut nicio altercație. Ba din contra a avut parte de o vacanta de vis : cu tabere, serbari fastuoase de majorat , vacanta peste hotare etc.
Nu știu ce se întâmplă ...
Speram sa ne puteți ajuta dvs...
Nu pot privi cum copilul meu își distruge viitorul fără sa fac nimic. Caut soluții și orice sfat este bine-venit.
Mulțumesc anticipat.
Claoflor, utilizator
Varsta majoratului legal nu corespunde bineinteles cu varsta la care se presupune ca un tanar poate lua decizii in deplina cunostiinta de cauza la problemele privind viitorul lui,cariera,studii etc.Incercati sa va lamuriti cine il influenteaza,anturaj,un partener.Incercati cu tact sa luati legatura cu prieteni,rude care pot sa va dea informatii sau care il pot convinge sa isi schimbe planurile.
Cred că cel mai bine ar fi să luați legatura cu poliția, să le expilcați situația în eventualitatatea unui sprijin în rezolvarea situației.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Varsta majoratului legal nu corespunde bineinteles cu varsta la care se presupune ca un tanar poate lua decizii in deplina cunostiinta de cauza la problemele privind viitorul lui,cariera,studii etc.Incercati sa va lamuriti cine il influenteaza,anturaj,un partener.Incercati cu tact sa luati legatura cu prieteni,rude care pot sa va dea informatii sau care il pot convinge sa isi schimbe planurile.

Din pacate a cam rupt legatura cu toti cei pe care noi ii stiam ca facand parte din anturajul ei si nu răspunde la telefon nimănui cu excepția noastră, a părinților, cu care are numai discuții scurte și ne spune sa stăm liniștiți ca "am auzit-o" si ca ar trebui sa ne fie suficienta "dovada ca este bine" . În plus si-a schimbat și cartela de telefon.
Nici măcar dirigintei, pe care o adora, nu i-a răspuns
Claoflor, utilizator
Cab Av Gerber Francisc a scris:

Cred că cel mai bine ar fi să luați legatura cu poliția, să le expilcați situația în eventualitatatea unui sprijin în rezolvarea situației.

Am inteles de la cunoștințe ca politia nu intervine dacă este majora și a plecat voluntar de acasă .
Trebuie sa va intalniti fata in fata pentru a purta o discutie serioasa. Insistati sa dati de urma fetei prin prieteni/ prietene, sa aflati unde lucreaza si sa o intalniti "intamplator" in conditiile in care nu doreste sa va vada.
Poate fi influentata negativ de persoane cu care este in contact direct, eventual partener, baieti sau fete, posibil mai in varsta.
M-as bucura sa reusiti sa readuceti fata pe drumul cel bun.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca