avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cedare cota mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cedare cota mostenire

fratii tatalui meu decedat m au dat in judecata pt iesirea din indiviziune si impartirea unor terenuri. mentionez ca tata a decedat acum 20 de ani. succesiunea am facut o acum, eu devenind unic mostenitor. in masa succesorala n au intrat terenurile. acum ma pot adresa instantei in calitate de unic mostenitor si sa le cedez cota mea de mostenire?(tatal meu cu fratii sunt mostenitorii tatalui lor respectiv bunicul meu, deci e vorba de mostenirea bunicului
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 15:05, 11 Septembrie 2017
Trebuie mai intai facuta iesirea din indiviziune si apoi cedati partea ce vi se cuvine.
Dupa ce sunt realizate dezbaterea succesorala, respectiv imparteala, poate fi transmisa cota-parte din dreptul de proprietate.

Asadar, dupa finalizarea procesului,puteti instraina cota-parte din dreptul de proprietate, respectiv lotul din imobilul atribuit.

Procesul dedus judecatii poate fi stins printr-o tranzactie judiciara, act prin care partile isi fac anumite concesii , reciproce.

Instanta de judecata emite o hotarare de expedient, in acest sens, in baza invoielii partilor.


Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune carmensorin carmensorin Buna ziua, tatal sotului meu a decedat in 1976 la varsta de cateva luni, dupa moartea lui soacra mea a cedat impreuna cu ceilalti sase frati casa parinteasca ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire mirelairimia mirelairimia Buna ziua, As vrea sa stiu ce este de facut in urmatorul caz: Tatal meu decedat are 6 frati. El fiind cel mai mic a ingrijit de bunici. La moartea ... (vezi toată discuția)
Intrebare mostenire tata decedat andrei0901 andrei0901 Salut Am dreptul la o mostenire dupa tata si vreau sa aflu pasii urmati pt a intra in posesia ei si cotele care imi revin mie in urma decesului tatalui meu ... (vezi toată discuția)