Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cedare cota mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cedare cota mostenire

fratii tatalui meu decedat m au dat in judecata pt iesirea din indiviziune si impartirea unor terenuri. mentionez ca tata a decedat acum 20 de ani. succesiunea am facut o acum, eu devenind unic mostenitor. in masa succesorala n au intrat terenurile. acum ma pot adresa instantei in calitate de unic mostenitor si sa le cedez cota mea de mostenire?(tatal meu cu fratii sunt mostenitorii tatalui lor respectiv bunicul meu, deci e vorba de mostenirea bunicului
Trebuie mai intai facuta iesirea din indiviziune si apoi cedati partea ce vi se cuvine.
Dupa ce sunt realizate dezbaterea succesorala, respectiv imparteala, poate fi transmisa cota-parte din dreptul de proprietate.

Asadar, dupa finalizarea procesului,puteti instraina cota-parte din dreptul de proprietate, respectiv lotul din imobilul atribuit.

Procesul dedus judecatii poate fi stins printr-o tranzactie judiciara, act prin care partile isi fac anumite concesii , reciproce.

Instanta de judecata emite o hotarare de expedient, in acest sens, in baza invoielii partilor.

Succes.