Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Pensionarii de boala - scutiti de la CAS+CASS majorat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Pensionarii de boala - scutiti de la CAS+CASS majorat

Buna ziua,
Conform OG 4/2017, pentru modificarea si completarea Legii nr. 227/2015, urmatoarea categorie de salariati e exceptata de la plata contributiilor de pensii, respectiv sanatate (angajator), majorate, aferente salariului minim pe economie:
"Art.140, alin 3. lit c:
Persoane cu dizabilităţi cărora prin lege li se recunoaşte posibilitatea de a lucra mai puţin de 8 ore pe zi."

Referitor la exceptia expusa, as dori sa stiu care salariati sunt cuprinsi in aceasta categorie si anume: persoanele cu handicap, carora le
este recunoscut dreptul de a lucra mai putin de 8 ore/zi (care prezinta un certificat de handicap in acest sens) sau / si persoanele aflate in pensie de boala, carora li s-a diminuat capacitatea de munca? De asemenea, exista si alte persoane care se incadreaza la aceasta exceptie?
Multumesc frumos!

Persoanele aflate in pensie de boala nu sunt exceptate de la plata contributiilor majorate.